JW subtitle extractor

Co je dobré vědět o sociálních sítích

Video Other languages Share text Share link Show times

Spousta lidí sociální sítě
používá každý den.
Mají je tvoji kamarádi,
nejspíš i jejich rodiče,
a možná dokonce i jejich prarodiče.
Možná si říkáš: Neměl bych je mít i já?
Pokud o nějaké z nich přemýšlíš,
co bys měl zvážit,
než si vytvoříš účet?
Souhlasí s tím rodiče?
Není tam nějaký věkový limit?
Bible říká:
To znamená, že když máš rozum,
tak si nejdřív dobře promyslíš,
než se do něčeho pustíš.
Může se zdát, že sociální sítě
jsou skvělý způsob,
jak být v kontaktu s kamarády,
mít přehled o tom, co zrovna letí,
nebo dokonce jak najít
inspiraci pro to, co tě baví.
Ale když se nad tím víc zamyslíš,
zjistíš, že to má
i svoje stinné stránky.
Co třeba?
Sociální sítě můžou být návykové.
Jsou navržené tak, aby tě
donutily jen skrolovat a skrolovat,
abys viděl, co postují druzí,
a taky pořád dokola sledovat
reakce na to, co postuješ ty.
Sociální sítě dokážou lidi udržet
přilepené k displeji celé hodiny.
To možná vysvětluje, proč tolik
mladých trpí nedostatkem spánku.
V Bibli je k tomu skvělá rada:
Někteří mladí lidi se rozhodli,
že účet na sociálních
sítích zatím mít nebudou.
Anebo zrušili ten, co měli,
protože chtěli svůj čas využívat líp.
Je tu ale ještě něco.
Sociální sítě můžou mít
negativní vliv na tvoje emoce,
zvlášť pokud ti je
kolem čtrnácti nebo míň.
Když si to neohlídáš,
můžeš začít být posedlý tím,
co si o tobě myslí druzí.
Můžeš se zbytečně trápit tím, proč má
někdo víc sledujících a lajků než ty,
nebo se začít přehnaně srovnávat.
Můžeš mít dokonce pocit,
že o něco přicházíš.
Třeba když tě nepozvali na nějakou akci
a tobě se zdá, že kromě tebe
tam byli snad úplně všichni.
Ti, kdo tráví na sociálních sítích hodně
času, mají větší sklon k osamělosti,
úzkostem a depresím.
Taky je pravděpodobnější,
že zažijí kyberšikanu
a že budou nespokojení
s tím, jak vypadají.
Někteří mladí se místo koukání
do mobilu začali víc koukat kolem sebe.
Třeba tak, že tráví s kamarády víc času
osobně nebo si s nimi aspoň volají.
Osobní kontakt nic nepřekoná.
Další si zkusili od sociálních
sítí dát takzvaný detox.
To znamená, že si od nich dali pauzu.
Díky tomu zjistili, že sociální sítě
nejsou jako jídlo a pití –
dá se bez nich žít.
A dokonce šťastně.
A pak je tu ještě něco.
Co když tvoji rodiče nechtějí,
abys měl sociální sítě?
Teda aspoň zatím ne.
Co s tím?
Místo abys byl smutný nebo si účet
založil tajně, ukaž, že se ti dá věřit.
Třeba tak, že se budeš dobře
rozhodovat v jiných oblastech.
Možná tak rodičům dáš
důvod to později přehodnotit.
Ať už se to stane, nebo ne,
pamatuj, že spousta mladých lidí
je šťastných i bez sociálních sítí,
a to včetně těch, kdo je dřív měli,
ale pak se rozhodli
s tím přestat, aspoň prozatím.
A když se jich kamarádi zeptají,
proč je nemají, řeknou jen:
„Mám toho teď nějak hodně“
nebo „Možná si založím účet později.“
Když se sociálními sítěmi
počkáš, nic tím nezkazíš.
Až budeš starší, přece jen
budeš o něco moudřejší.