JW subtitle extractor

Čo by si mal vedieť o sociálnych sieťach

Video Other languages Share text Share link Show times

Pre mnohých ľudí sú sociálne siete
každodennou súčasťou života.
Používajú ich tvoji kamaráti,
zrejme aj ich rodičia
a možno dokonca aj ich starí rodičia.
Možno premýšľaš:
Mal by som ich mať aj ja?
Čo by si mal zvážiť ešte predtým,
než si na nejakej
sociálnej sieti vytvoríš účet?
Súhlasia s tým rodičia?
Nie je pre to v krajine,
kde žiješ, vekové obmedzenie?
V Biblii sa píše:
To znamená,
že keď si rozumný,
najprv vezmeš do úvahy
všetky plusy a mínusy.
Môže sa zdať,
že sociálne siete sú super spôsob,
ako zostať v kontakte s priateľmi,
mať prehľad o tom, čo je nové
alebo na nich môžeš nájsť
inšpiráciu pre to, čo ťa baví.
No, keď sa nad tým tak zamyslíš,
zistíš, že majú aj nevýhody.
Aké? V prvom rade
môžu byť návykové.
Sociálne siete sú navrhnuté tak,
aby si na nich scrolloval a scrolloval,
aby si videl, čo druhí pridávajú.
A stále sledoval, ako oni
reagujú na tvoje príspevky.
Na sociálnych sieťach
ľudia dokážu visieť celé hodiny.
To môže byť príčinou,
prečo tak veľa tínedžerov
trpí nedostatkom spánku.
Biblia dáva skvelú radu:
Niektorí mladí sa rozhodli,
že si účet na sociálnych sieťach
zatiaľ nezaložia.
Alebo si ho vymazali,
aby mali svoj čas viac pod kontrolou.
A je tu ešte niečo, na čo si dať pozor.
Sociálne siete môžu mať
negatívny vplyv na tvoje pocity.
Zvlášť, ak nemáš ešte ani 15 rokov.
Ak by si si nedal pozor,
mohli by ťa pohltiť obavy,
čo si druhí o tebe myslia.
Mohol by si sa tiež
začať zbytočne stresovať tým,
prečo nemáš toľko followerov
a lajkov, ako niekto iný.
Alebo by si mohol mať pocit,
že tvoj život nie je dosť dobrý.
Môže sa ti dokonca zdať,
že o niečo prichádzaš.
Napríklad, keď ťa nepozvú
niekam, kde sú všetci ostatní.
Ľudia, ktorí trávia
veľa času na sociálnych sieťach,
sú častejšie osamelí,
pociťujú úzkosť alebo depresiu.
Častejšie sa stretávajú so šikanou
a majú skreslený pohľad
na to, ako vyzerajú.
Niektorí mladí sa rozhodli
zdvihnúť zrak od obrazoviek
a pozerať sa viac okolo seba.
Ako?
Začali s priateľmi
tráviť viac času osobne
alebo si s nimi telefonovať.
Nie je nič lepšie, ako byť spolu.
Ďalší vyskúšali
detox od sociálnych sietí.
Čo to je?
Znamená to jednoducho
dať si od nich pauzu.
Vďaka tomu si uvedomili,
že sociálne siete
nie sú ako jedlo a voda.
Dá sa bez nich žiť.
A dokonca môžeš byť
bez nich aj šťastný.
A je tu ešte 1 vec.
Čo ak ti rodičia
sociálne siete nedovolia?
Aspoň nateraz.
Čo by si mal robiť?
Namiesto toho, aby si sa nahneval
alebo ich používal potajomky,
ukáž rodičom, že ti môžu veriť.
A to tak, že sa budeš
múdro rozhodovať aj v iných oblastiach.
Vďaka tomu svoje rozhodnutie
možno neskôr prehodnotia.
Či už to urobia alebo nie,
mysli na to, že mnohí mladí
sú bez sociálnych sietí šťastní.
A to aj tí, ktorí ich
kedysi mali a nateraz si ich zrušili.
A ak sa ich kamaráti opýtajú,
prečo nie sú na sociálnych sieťach,
proste povedia:
„Teraz na ne nemám čas,“
alebo „možno si založím účet neskôr.“
V každom prípade,
keď budeš o niečo starší,
budeš lepšie pripravený
správne sa rozhodnúť.